מסגרת ובתוכה המילים ׳פיזיותרפיה נשית קשובה׳ בורוד.
צילום שלי, ידי מונחות על אגן וירך של אישה שוכבת. מצולם בזמן טיפול. תמונה נמצאת בעמוד שבו תוכן אודותי ואודות הטיפול הפיזיותרפיה וגישתי - פיזיותרפיה נשית קשובה

נעים להכיר, אני נטע שוחט. 

אני פיזיותרפיסטית (BPT), מטפלת בנשים בתחום שיקום רצפת האגן ובתחום האורתופדי.

אני מתרגלת יוגה, לפעמים גם שוחה, לפעמים עושה מדיטציה, ולפעמים פילאטיס.

ויותר מהכל – אני נשואה ליפתח, אמא של אלמה

 

ב-2005 סיימתי את לימודי הפיזיותרפיה באוניברסיטת חיפה. במהלך קורס בחירה בשנה האחרונה של התואר ניטעו בי זרעי המודעות לתחום הטיפול ברצפת האגן. תשוקתה של המרצה, יהודית שריג ז״ל, היתה פשוט – מדבקת. 

מאז סיום לימודי הפיזיותרפיה נחשפתי לתחומי ענין ועיסוק שונים: עבדתי במרכז שיקום בו פגשתי אנשים עם פגיעות אורתופדיות ונוירולוגיות, ונחשפתי לתחום הטיפול בכאב. שהינו בחו“ל, שם (בין השאר) פיתחתי וניהלתי יחידת פיזיותרפיה, פגשתי בקליניקה אנשים מכל העולם, הרחבתי ידע מקצועי, וגם הריתי וילדתי. כשחזרנו ארצה המשכתי לעסוק בפיזיותרפיה אורתופדית ובשיקום נוירולוגי. 

בכל אחת מהתחנות השתמשתי גם בידע שרכשתי באותו קורס מבוא לשיקום רצפת האגן, מתוך תחושת שליחות – להביא את תחום רצפת האגן למודעות של נשים (בעיקר) וגברים (גם).

כששבנו ארצה השתתפתי בקורס שיקום רצפת האגן מקיף ומרתק. סופסוף רכשתי את הכלים שחסרו לי עד כה – הכלים לבדוק ולאבחן, והיכולת להעמיק בבירור ובטיפול של ליקויים שבאים לידי ביטוי בתפקוד רצפת האגן.  

לאט לאט ניתבתי את עצמי אל תחום זה, ובשנים האחרונות אני מתמקדת בעבודה עם נשים.

אלמנט גרפי

פיזיותרפיה

פיזיותרפיה עוסקת באבחון, שיקום ומניעה של ליקויים המשפיעים על מערכת התנועה (מערכת שלד-שריר-עצב) וכתוצאה מכך פוגעים בתפקוד היומיומי התקין. 

פגיעה בתפקוד יכולה לבוא לידי ביטוי בקושי או בחוסר יכולת לבצע פעילות מסויימת – החל מפעילות יומיומית פשוטה כמו ללכת או לשבת, דרך קושי בהחזקת תינוק על הידיים למשך זמן, ועד חוסר יכולת לחזור לפעילות גופנית שתרגלת בהנאה עד לא מזמן. 

פגיעה בתפקוד יכולה לבוא לידי ביטוי בכאב – כאב שמופיע בתנועה (למשל להתהפך במיטה), במאמץ (כמו בהרמת ילד), בפעילות גופנית (בתרגיל מסויים בפילאטיס, או בק״מ האחרון בריצה), ביחסי מין… 

לעיתים פגיעה בתפקוד באה לידי ביטוי בהמנעות מביצוע פעולה מסויימת בגלל חשש, למשל – הימנעות מנסיעה לטיול בגלל החשש שלא יהיו שירותים זמינים, או המנעות מללכת להרצאה בגלל החשש שהישיבה הממושכת תחמיר את כאב הגב. 

 

בכל מקרה התוצאה היא ירידה באיכות החיים. 

אלמנט גרפי

פיזיותרפיה לשיקום רצפת האגן

רצפת אגן בריאה תומכת בתפקוד תקין של מערכת השתן, מערכת העיכול, מערכת הרבייה והתפקוד המיני ומערכת היציבה והתנועה.

 

נשים בכל גיל ובכל שלב בחיים מתמודדות עם תלונות שבאות לידי ביטוי בתפקוד רצפת האגן. כל קבוצת גיל, כל תקופה בחיים, והאתגרים האופיינים לה. בין השאר מגיעות לטיפול נשים שסובלות מבריחת שתן, תכיפות במתן שתן, כאב בעת קיום יחסי מין, צניחת אברי אגן, קושי בשליטה על סוגר אחורי, ועוד… 

 

במהלך ההריון מתרחשים שינויים בלתי פוסקים בגוף האישה. ההורמונים מופרשים, הבטן גדלה, העומס עולה…

עבור נשים בהריון הטיפול הפיזיותרפי לשיקום רצפת האגן מאפשר לבדוק מה מהמתחולל בגוף תקין להריון ומה דורש טיפול, מאפשר התאמה של תרגול גופני להריון, מציע הכנה של רצפת האגן לקראת הלידה ע״י מודעות ותרגול, ועוד.

 

לידה, במיוחד הלידה הראשונה, היא אחד האירועים המשמעותיים ביותר בהשפעתם על תפקוד רצפת האגן:

נשים אחרי לידה מורכבת (עובר גדול, קרעים נרחבים, לידות מכשירניות…) או לידה ארוכה במיוחד או חטופה, סופגות הרבה פעמים פגיעה, לעיתים משמעותית מאוד, בתפקוד רצפת האגן ובשליטה על הסוגרים. 

בין אם מדובר בלידה נרתיקית או בלידה קיסרית – נשים אחרי לידה מחפשות את הדרך אל הגוף החדש-ישן שלהן, ומתמודדות עם שינויים בנראות, בתפקוד ובשלמות האיברים האינטימיים ו/או הבטן. 

ולפעמים, גם כשהכל בסדר, נשים רוצות להכיר את ה׳בסדר׳ החדש הזה של אחרי הלידה, רגע לפני שהן חוזרות לשגרת החיים בתור אמהות (בפעם הראשונה, או אולי השלישית…). 

אלמנט גרפי

שיקום אורתופדי בהריון ולאחר הלידה

נשים בהריון ואחרי לידה (וגם הרבה אחרי לידה…) חוות בעיות אורתופדיות כגון כאבי אגן (סימפיזיוליזיס ואחרים), כאבי גב עליוןכאבי גב תחתוןכאבים בעצם הזנב, כאב מוקרן לירך (׳סיאטיקה׳ או ׳אישיאס׳) ועוד.


עבור חלק מהנשים הכאב יופיע בתנועות מסוימות ויהיה מתון ונסבל, ועבור חלק מהנשים הכאב יהיה משמעותי, עד כדי קושי בתפקוד. 

למרות הדיעה הרווחת שעם הלידה הכאבים יחלפו – במציאות אצל חלק מהנשים הכאב ישאר, ולעיתים אף יחמיר, לאחר הלידה. 

 

כאבים בהריון אינם כורח המציאות! 

 

הטיפול הפיזיותרפי תורם להקלה בכאב, ועבור חלק ניכר מהנשים מייצר הטבה משמעותית עד מלאה. הטיפול כולל בין השאר תרגול מותאם, הדרכה להתמודדות עם כאב, הדרכה להתנהלות יומיומית מיטבית, חגורות תמיכה או אביזרי עזר על פי צורך…

הטיפול עדין ומנואלי (כלומר ללא שימוש במכשור), וחלקו הניכר אקטיבי, ולכן הוא בטוח גם במהלך ההריון. 

אלמנט גרפי

פיזיותרפיה נשית קשובה

לרוב אני פוגשת נשים בנקודה בזמן שבה הן חוות שינוי או קושי, לפעמים תסכול ואכזבה.

ככל שעובר הזמן אני לומדת מהנסיון, מקורסים מקצועיים ובעיקר מהנשים שאני פוגשת, עד כמה רצפת האגן מהותית לתפקוד התקין של הגוף הנשי ולתהליכים המתרחשים בו: 

זה ניכר ברמת התפקוד היומיומי התקין, 

זה ניכר באתגרי התפקוד בשלבים של שינוי (שנות הפריון ותקופת גיל המעבר), 

זה ניכר במאמץ השיקום כאשר מתרחשת פגיעה, 

ומעל לכל – זה ניכר ברמת התפיסה של האישה את גופה, ותחושותיה לגבי הגוף ותפקודו. 

 

לעיתים קרובות במהלך השיחה עולים נושאים כגון חוויות לידה, אמהות ראשונית ואמהות בכלל, אתגרי זוגיות, קשיי הנקה, אובדן של הריון או תינוק, אימהות ללא אם, טיפולי פוריות, ועוד.  

וכך, באופן טבעי, נוצקים אל תוך הטיפול הפיזיותרפי גם תכנים רגשיים, אשר זקוקים למקום, הכרה, והתייחסות.

 

ב-2015 הוספתי אל תוך ארגז הכלים שלי ליווי רגשי בגישת BOT (תרפיה מוכוונת לידה / Birth Oriented Therapy) – הכשרה שמאפשרת לי ללוות נשים במקומות בהם נדרשים בדיוק הדברים האלה – מקום, הכרה והתייחסות. 

 

להסביר מה זה BOT זה אתגר, מאחר וכל אישה וכל חוויה הן כל כך שונות – וכך גם אופי הליווי.

ובכל זאת:

ליווי בגישת BOT הוא מרחב שנפתח אל תוך חוויה. במהלך הליווי אנחנו מתעניינות בפרטי החוויה, או בחלקים ממנה, התעניינות סקרנית שמביאה אותנו להקשבה פנימה. 

בתוך תהליכי שינוי, ובודאי בתוך מהלכי הריון – לידה – אמהות, האפשרות לקחת רגע כדי להקשיב לתחושה הפנימית ולקול הפנימי היא הרבה פעמים מאתגרת, ועם זאת אוצרת בתוכה הזדמנויות. אם נצליח להקשיב – הרבה פעמים נמצא שיש בנו יכולת התאמה לצרכים שלנו עצמנו, לצרכי הסובבים אותנו (תינוק / ילד / בן זוג…), ושהתקשורת עם עצמנו ועם הסביבה משתנה.

מתוך ההקשבה פנימה אפשר להגיע לבהירות – לגבי חוויה שהיתה או לגבי החלטות ומהלכים עתידיים, אפשר לאתר משאבים, אפשר לזהות יכולות וחוזקות, אפשר למצוא שקט ולהכניס נשימה… 

 

אז דרך הפיזיותרפיה, שפוגשת נושאים אינטימיים, ודרך ה-BOT שפוגש את הרגש שצף, נוצרה פיזיותרפיה נשית קשובה.

אלמנט גרפי